Roll of Honour 2017

Competition Position Player
Captains Prize 1st COPAS, RICHARD
Presidents Prize 1st CAMPBELL, GERRY
Lady Captains prize to men 1st Waite, Aaron
Professionals Prize 1st CUMISKEY, ANDREW
Arkew Cup 1st BARRY, RICHARD
Cochrane Cup 1st BYRNE, MARTIN
PGA Tankard 1st GIFF, TREVOR
House Committee Cup 1st HALPIN, GARETH
Jubilee Cup 1st MERNAGH, LIAM
Knights of Malta Cup 1st LAVERTY, SEAN
Irwin Lockington Salver 1st JOHNSON, CIARAN
Paddy Markey Cup 1st HANRATTY, E J
Veterans Cup 1st MULLINS, L
Senior Scratch Matchplay 1st MURPHY, EOIN
Junior Scratch Matchplay 1st MULLOOLY, NEIL
Junior Scratch Matchplay 2nd HARTE, FERGAL
Intermediate Scratch Matchplay 1st CURRAN, PAT
Intermediate Scratch Matchplay 2nd BUCKINGHAM, STEPHEN
Minor Scratch Matchplay 1st WARD, DECLAN
Minor Scratch Matchplay 2nd DALY, PAT
Harry Walsh Cup 1st O’SHAUGHNESSY, BENNY
Harry Walsh Cup 2nd FLANAGAN, JOE
Carolan Cup 1st BAILEY, SEAMUS
Carolan Cup 2nd PEPPER, RAY
Gold Medal 1st MURPHY, MAURICE J
Gold Medal 2nd SHERIDAN, CIARAN
Gold Medal 3rd CAIRNS, BILLY
Gold Medal 3rd KING, TURLOUGH
Gold Medal Leading Qualifier CUNNINGHAM, BARRY
Mens Foursomes 1st MORRISON, PAUL & McDERMOTT, MICHAEL
Mens Foursomes 2nd McCLENAGHAN, CONOR & GALLAGHER, SEAN
Mixed Foursomes 1st WALSHE, CLEM & Oonagh Quinn
Mixed Foursomes 2nd COBURN, MICHAEL & Coburn Mags
Club Chamionship 1st GRANT, AARON
Golfer of the Year 1st CONLON, VINCENT

Sunday 14 hole Turkey Competition.

Winners

1st :     Shane Thornton (14)             35/24 pts

2nd :   Seamus Bailey     (11)             35 pts

3rd :   Ollie English       (13)             33/23 pts

4th :   Danny Miele       (11)             33/22 pts

Category 1 (0-11)

1st :   Austin Shaw (9 )           32 pts

Category 2 (12-17)

1st :   Darren O’Brien (13)   33 pts

Category 3 (18-28)

1st : Benny O’Shaughnessy (21)         33 pts

Best Gross – Peter Rogers 27 Gross Points

Sunday Stableford

1st :     Ollie English    (13)             30 pts

2nd :   Peter O Brien   (15)           30 pts

3rd :     Connor McCaughey (5) *     29/20 pts

Category 1 (0-12)

1st : Pat Donaghy (12 )             29 pts

Category 2 (13-17)

1st : Danny Gallagher (13)   28 pts

Category 3 (18-28)

1st : Dermot McKenna (22)       28/19 pts

  • Best Gross – Connor McCaughey 25 Gross Points *

 

 

Sunday Singles Stableford

Winners.

1st :     Shane Hession     (5)             40 pts

2nd :   Martin Farrelly   (14)           39/23 pts

Category 1 (0-12)

1st : Jim Dwyer (9)                           39 pts

Category 2 (13-17)

1st : Bobby McCarthy (15)           39/20/16 pts

Category 3 (18-28)

1st : Joe Garvey (18)                       39/22 pts

  • Best Gross – Shane Hession 35 Gross Points *

 

Halloween Hamper Competition.

1st :     Clem Walshe (5)               42 pts

2nd :   Eddie Rocks   (11)             40/22 pts

3rd :   David Brennan (14)         40/20 pts

Category 1 (0-12)

1st :   Christy Ward (8)                   39/20     pts

Category 2 (13-17)

1st :   Noel Reidy (13)                   40 pts

Category 3 (18-28)

1st : Gavin McDonnell (18)         38 pts

  • Best Gross – Clem Walshe 37 Gross Points *

Sunday Singles Stableford.

Winner

1st :     Darren O’Brien (13)         44 pts

2nd :   Jim Rowland (12)               40/20 pts

Category 1 (0-9)

1st : Eddie Rogers (3)                   40 pts

Category 2 (10-14)

1st : Michael Stewart (13)           37 pts

Category 3 (15-28)

1st : Paschal Keenan (15)             38 pts

  • Best Gross – Eddie Rogers 37 Gross Points *

Non qualifying.

 

 

Sunday Singles Stableford

1st :   Shane Hession (5)         42 pts

Category 1 (0-11)

1st :   Clem Walshe (5)     40/17/11/6/4/2 pts (lottery)

2nd : Peter Rogers (1)     40 pts

Category 2 (12-17)

1st :   Michael Hamilton (15) 40 pts

2nd : Aaron Waite (12)     39/20 pts

Category 3 (18-28)

1st : Dermot McKenna (22)         40 pts

2nd : Larry Witherow (24)           39 pts

  • Best Gross – Peter Rogers 39 Gross Points *

Entry: 131

Hole in One – Mark Coan. 5th Hole

Twos: 21 Players, 23 Two’s.

DQ0270, 0226, 0323

Non Qualifying

Sunday Singles Stableford

Sunday 8th October 2017

1st :   Fergal Harte (6)           42 pts

Category 1 (0-11)

1st   : Cathal Muckian (10)   39 pts

2nd : Conall Murdock (6)   38/20 pts

Category 2 (12-16)

1st : Anthony O’Donoghue (14) 39 pts

2nd :   Brian Gaughran (13)     38/19 pts

Category 3 (17-28)

1st : Seamus Kelly (18)       39 pts

2nd : Sean Taaffe (19)           37/21 pts

Best Gross – Fergal Harte 36 Gross Points *

 Css 36 pts

 

Jubilee Cup

1st : Liam Mernagh (13)         67/33.5

2nd : Peter Rogers (2)     67

Gross: Aaron Grant (+2) 67 (Gross)

Category 1 (0-11)

1st : Conor McCaughey (5)         69

2nd : Alan Hurley (5)             70

Category 2 (12-17)

1st : Conor Hackett (12)  71/34

2nd :   Brian Ward (16)         71

Category 3 (17+)

1st : Johannes Steenvooden (24)   70

2nd : Sean Quigley (18)  72/34

Entry 132, disq 0696, 1745, 2926

Twos 15, Players 13

CSS – 72

Irwin Lockington Salver.

Overall

1st : Ciaran Johnson(8)                    68/33

2nd :   Colm Coburn(20)                  68/34

Gross: Peter Rogers(2)                 71

Category 1 (0 -11)

1st :   Vincent Conlon(7)                     69/35

2nd :   Cathal Muckian(11)        69

Category 2 (12-17)

1st :   Ollie Reilly(16)                      68

2nd :   Dessie Ward(13)              69/34

Category 3 (18-28)

1st :   Fergal McKenna (18)     69

2nd : Gavin McDonnell (19)         70

CSS : 72