18 Hole V PAR Saturday 23rd & Tuesday 26th June 2018

Sponsored by McQuillan’s Pharmacy

Class A: Winner : Eve Rowland (15) + 4

Runner Up: Mags Coburn (19) + 2/+2(back 9)

Third: Una Delany (19) + 2/+0(back 9)

Class B: Winner : Grainne Mullins(28) +3/+3(back 9)

Runner Up: Mary McGinnity (28) +3/-2

Third: Mary Laverty (24) + 1/+1

Class C: Winner: Eva Beirne (33) + 5

Runner Up: Caroline Dunne (36) +2/-1

Third: Marie Griffin (30) +2/-1

9 Hole Competition- Winner: Ann Kirk (30) 19pts
Runner Up: Carol Murphy (25) 18 pts
Two’s Competition: 11
128 Ladies Played
CSS; Saturday & Tuesday 72/37pts

 

http://www.dundalkgolfclub.ie/2018/06/4559/

Professionals Prize to Gents – Leslie Walker

Winner: Kevin Redmond (16)          68/28

Gross: Peter Rogers (1)       74 Gross

Veteran: Gerard Daly (13)     68

Category 1: (+1 – 12)

1st : Eddie Rocks (10)            68

2nd : Alan McDermott (6)   71

Category 2: (13 – 16)

1st : Eamonn Laverty   (15)       69

2nd : David Brennan   (16)           71/34

Category 3: (17+)

1st : Colm O Hanrahan (25) 69 /32.5

2nd : Derek Teather (17)   69

Juvenile: Daniel Nordone   (16)   73

Twos: 22 (20 Players)

CSS: 73

 

Golfer of the Year after Round 4 , 3 counting cards

Player Handicap -01- -02- -03- -04- total
BRENNAN, DAVID 14 80 73 74 71 218
KEANE, BRENDAN 13 72 68 79 219
DALY, GERARD 13 79 73 68 220
ROGERS, PETER 1 75 77 72 73 220
MacKELL, NEAL 3 72 71 77 220
O’CONNOR, JIMMY 21 73 76 76 72 221
ROGERS, E 3 74 73 74 221
DONAGHY, PAT 12 72 78 72 222
JOHNSON, CIARAN 7 75 74 73 222
SHERIDAN, CIARAN 5 78 72 73 223
MULLOOLY, NEIL 6 74 82 75 74 223
BARRY, RICHARD 9 74 73 76 83 223
O’SULLIVAN, SEAN 18 80 74 76 74 224
O’SHAUGHNESSY, BENNY 21 74 75 84 75 224
SORAGHAN, MAURICE 9 77 74 76 75 225
HURLEY, ALAN 5 74 75 76 225
McAteer, Ciaran 21 75 81 70 226
STEWART, M 13 77 79 73 76 226
MCKEEVER, JOHN 12 74 76 76 77 226
ROCHE, COLIN 6 74 73 79 226

Berni wins Golfer of the Year in Style

Professional’s Prize GOY

Overall Winner: Berni MacGuinness (19) 70/32.5 Nett
(On count back from Mary Horan )

Class A:
Winner: Teresa Connolly (17) 73 Nett

Gross: Deirdre Smith (+2) 75 Gross

Second: Jennifer Holland (14) 74 Nett

Class B:
Winner: Maria Kerr (25) 72 Nett

Second: Geraldine Rogers (28) 73/37 Nett

Third: Sally McDonnell (28) 73 Nett

Class C:
Winner: Mary Horan (36) 70 Nett

Second: Bernie Herr (33) 77 Nett

Third: Maura Coyle (38) Playing off 36 79/35 Nett

9 Hole Competition

Winner: Margaret Gaughran (36) 19 points

Saturday Ladies
1st Eve Rowland (15) 73/ 34.5 Nett

Two’s Competition: 2

115 Ladies Played

CSS Sat :73 Tues : 73

 

Open Singles Wed. 20th June 2018

Overall

1st : Damien English        (10)   38/20 Pts

2nd : Jamie McCaul         (20)   38 Pts

Category 1 (0-12)

1st : Ciaran Johnson         (7)   35 Pts

Category 2 (13 – 18)

1st : Seamus Fallon            (16)   34/16/11 Pts

Category 3 (19+)

1st : Harry O’Hanrahan     (26)       37 Pts

Best Gross:   Aaron Grant (+2)     36 Gross Pts

Juvenile: Daniel Nordon (18)         41 Pts

94 played

Two’s 10, Players   10

CSS 74/34 Pts

Lady Captains Prize to Gents

1st : Brendan Keane (12 ) 68

2nd : Mark Browne (16)   69/33

Gross: Aaron Grant (+2)   72   (Gross)

Veteran: Dermot Duffy   (25) 71

Category 1 ( 0 -12)

1st : Danny Miele (11)  69

2nd :   Mark Cumiskey (9 ) 70

Category 2 (13-17)

1st : Declan Muckian   (14 )  70

2nd : Gerard Daly (14 )  73/36

Category 3 (18 – 28)

1st :   Barry O Hanrahan   (20 ) 69

2nd : Caoimhin O Callaghan (20 )  70

CSS: 74

Players 206, DQ 2815, 2837, 0567, 2726, 2839

Two’s 20, 19 players

Ladies 9 Hole

Mary McGinnity (27) 20 pts

Elizabeth McKeown (36) 19pts

Team Awareness 2018

North Leinster Mixed, beat Black Bush 3.5/1,5, now in Semi Final.

Jimmy Bruen All Ireland Foursomes, Qualified in Roganstown, Leinster q/Finals next Sunday

Barton Shield All Ireland Foursomes, Qualified for Leinster Finals on 20th July in Mount Wolseley. Please support this team which comprises three of our current internationals

Open Singles Stapleford 13/6/18

Overall

1st :  Tony Mc Guinness (9)    39 Pts

2nd :  Jamie Mc Caul       (21)    38/20 Pts

Category 1  ( 0-11)

1st :  Cian Dullaghan       (+1)  38/19 Pts

(Greenore)

Category 2 (12 – 19)

1st :  Mark Browne              (17)    38/18 Pts

Category 3 (20+)

1st :  Tadhg O Sullivan  (21)       35 Pts

Best Gross :   Cian Dullaghan (-1)          39 Gross Pts

 

 

 

Ladies Team Event a Great Success

Four Lady Team

Sponsored by The Hair shop

Tuesday 12th June 2018

Winners:

Kitty Sharkey (17) Eilish Crawley (26)
Jo Barry (18) & Molly Mulvany (25) 89/47Pts
(Mannan Castle)

Runners Up:

Mary McGrath (15) Glenda McKee (14)
Anne Keenan (13) & Sheila King (36) 89/42Pts
(Warrenpoint)

Third:

Denise Marron (23) Barbara O’Brien (24)
Una Woods (20) & Doreen McCourt (27) 87 Pts
(Nuremore)

50 Teams Played

Visiting Clubs: Mannan Castle, Headfort, Warrenpoint, Ardee, Swords, Nuremore, Castle, St. Anne’s, Athenry, Greenore, Concra Wood, Balbriggan Trim and Lucan

 

Sunday Singles Stableford

Overall

1st :   JP Connolly   (25) 43 pts

2nd:     Benny O’Shaughnessy (20) 41/23 pts

Category 1 (0-11)

1st   :   Nicholas McKeown (10) 39 pts

2nd :   Ciaran Sheridan       (5)   38/20 pts

Category 2   (12-17)

1st   : Kieran Arthurs (12) 41 pts

2nd :   Derek Teather (17) 38/19 pts

Category 3 (18 -28)

1st   :   Brendan Tinnelly (20)   38 pts

2nd :     John McLaughlin (20)   37 pts

Gross:   Maurice Murphy (3)    34 gross pts

CSS: 72 (36 pts)

Open Singles Stableford

Overall

1st : Eugene Brennan (17)   42 Pts

(Mannan Castle)

Category 1 ( 0-9)

1st : Keith Cohalan       (4)   40 Pts

(Greenore)

2nd: Daniel Mulligan   (5)   39 Pts

(Laytown/Bettystown)

Category 2 (10 – 17)

1st : M O’Keefe (17)             38/19 Pts

2nd: Liam McGailey (10)       38/17/8 Pts

Category 3 (18 +)

1st : J Durnin jnr (18)           37 Pts

2nd: Robert Treanor (19)       36 Pts

Best Gross :   Keith Cohalan (4)          36 Gross Pts

Css – 36pts

Irwin Lockington Salver

1st :  Joseph Laverty (9)                  67

2nd :   Frank Byrne (8)                 68/32

Gross: Josh Mackin (1)                 75

Category 1 (0 -11)

1st :    Nicholas McKeown(10)                71/36

2nd :   Dillon Greene (5)                     71

Category 2 (12-16)

1st :   Austin Carroll (16)                   68

2nd :  Oliver English (13)                   69/29.5

Category 3 (17-28)

1st :   Patsy Arrowsmith (17)               69

2nd :  Colm Coburn (19)                  70/33.5

CSS: 72 Twos: 20 (20 Players) Entry: 172